Anasayfa > Edebiyat > Baykuşun Alacavakitleri (Özet)

Baykuşun Alacavakitleri (Özet)

Baykuş gerçek hayatta varoluşunu yaşayamayan; sürekli toplumun ve değerlerin baskısı altında anonim bir kişiliğe dönüşen modern insanı sembolize eden bir karakterdir: “Çalışıp sınavlar kazanıp devlet memuru olmuştu da ne olmuştu sanki. Mutlu mu olmuştu abisi ve arkadaşı kadar? Hayır. Aksine devletin bir parçası olarak sürekli kişiliği örselenen mutsuz ve kendi olamayan bir adama dönüşmüştü. O kadar örselenmiş; o kadar kendine yabancılaşmıştı ki artık öğrencilerinin bile göremediği saydam bir hiçliğe dönüşmüştü işte.”  Onu diğerlerinden farklı kılan bunun farkında olması ve bundan rahatsız olmasıdır kısaca.

 1. Bölüm

Bu bölümde Baykuş kendini eskiden yaşadığı şehrin sokaklarında bulur. Ne zaman ve nasıl buraya geldiğini hatırlamamaktadır, tıpkı rüyalarda olduğu gibi. Bu Baykuş’un düşler alemine geçtiği başlangıç noktamızdır. Bundan sonra öykünün geri kalanı da bu şekilde zaman ve mekanın belirsizliği içinde devam edecektir. Bu ‘alacavakitlerinde’ Baykuş bilinçaltının olaylarla; hayatında iz bırakan yaşayan ya da ölmüş insanlarla ortaya çıktığı bir dünyadadır.

Kendini eskiden yürüdüğü sokaklarda bulan Baykuş gergindir ve bir bara girer. Barda çocukluğunun ve ilkgençliğinin geçtiği mahalleden tanıdığı akranlarıyla karşılaşır. Ne varki onlar hiç yaşlanmamış Baykuş’un hatırladığı yaşlarında kalmışlardır. Eski mahallesinde ‘çakal’ olan bu gençler Baykuş’u yargılarlar ve öldürmeye kalkarlar. Baykuş kaçarak kurtulur ama bir türlü bu sokaklardan çıkamamaktadır. Bu sırada burada memurluk yaptığı şehirden bir dostuyla karşılaşır. Bu dostuyla başka bir bara giderler. İlk bölüm burada sona erer.

 1. Bölüm

Ertesi sabah bilmediği bir evde uyanır B. Burası Çiroz adında ilginç bir cücenin ‘kerhane mahallesindeki’ gecekondusudur. Cücenin vücudundan sürekli irinler ve kurtçuklar çıkmaktadır. Cücenin vücudundan iki garip yaratık peyda olmuştur ve hepsi bu kurtçuk ve irinlerle beslenmektedirler. Burada B Çiroz’un durumunun garip hikayesini öğrenir ve evden çıkar.

 1. Bölüm

Bir otelin yakınlarındaki ormanlık bir yerdedir B. Abisi bir müzik klubünün yönetmenliğini yapmaktadır. Klibi çekilen şarkıcı ise B’nin gençlik günlerinin biricik aşkı Ece’dir. Otele Ece’yle beraber geldiğini öğrenen B onunla yüzyüze gelemeyecektir ve tekrar Ankara’ya dönecektir. Bundan sonra uzun süre göremeyecektir Ece’yi.

 1. Bölüm

Ölmüş babaannesi ve babaannesinin ablasıyla garip bir fuardadır B. Burada üye olduğu sendikadan meslektaşlarıyla karşılaşır ve onlardan etrafa asmak için broşürler alır. Bunlardan birini olmayacak bir yere iğnelemek için epeyce uğraşır. Sonunda üniveristeden tanıdığı işportacılık yapan bir felsefeciyle karşılaşır ve onunla konuşur.

 1. Bölüm

Lisede bir dersi geçemediği anlaşılan B lisenin bir senesini yeniden okumak zorunda kalmıştır. Okulun açılış töreninde kendisine verilen açılış ‘serenomisi’ni yapması gerekirken atalarının Zerdüşti olduğunu hisseden B Zerdüşti bir ayin dansı yapınca okuldan yaka paça kovulur. Anne-babasının evine gidip meseleyi anlattığında ailesi onu anlayışla karşılar.

 1. Bölüm

B rüyasında kendisini eski mahallesinde diğer mahallelilerle beraber mutlu bir biçimde görür. Uyandığında Cüce Çiroz’un evindedir.

 1. Bölüm

Bir barda abisi, yengesi ve kuzeniyle beraber oturmaktadır B. Burada bir kadınla tanışır ve yakınlaşır. Ertesi gün kadınla tekrar buluşmak için aynı bara geldiğinde B’nin de tanıdığı kişilerle oturan kadın B’yi görmezden gelir. Buna çok öfkelenen B kadına şiddet uygular ve bardan çıkar. Kadın peşinden gelip ondan özür diler ve beraber B’nin eski mahallesindeki eve giderler. Ne var ki boşandığı karısından henüz boşanmadığını fark eder B. B’nin karısından olma oğlu da evdedir ve annesini terk etmemesi için B’ye yalvarır.

 1. Bölüm

B’nin barda tanıştığı kadın Ece’ye dönüşür. Çocuk meğerse eski karısından değil Ece’den olmuştur. Ece’yle evin banyosuna giderler ve annesi ile babaannesinin banyonun kapısına dayanmasına rağmen içerde sevişirler Ece’yle.

 1. Bölüm

Banyo bir otelin banyosuna dönüşür ve B banyodan çıkınca odada eski karısıyla karşılaşır. Bir filmin yönetmenliği için bu oteldedir ama filmin son sahnesini çekemeyecek kadar depresif  ve gergin hissetmektedir kendini. Yine de bu son sahnenin çekimi için oturur yönetmen koltuğuna. Çekim sırasında bu filmin kendi hayatını konu edindiğini fark eder. Yunanlı bir adamın sevgilisine tecavüz edildiği sahneyi çekerken bu travmatik olayı tekrar hatırlayan B sinir krizi geçirir.

 1. Bölüm

Kendine geldiğinde yine eski mahallesindedir B. Burada Che Guevara ile karşılaşır. Ona onunla ilgili yazdığı bir yazıyı gösterir. Mekan birden çalıştığı okulun öğretmenler odasına dönüşür. İçeri okuldaki kadın öğretmenlerden biri elektrikli süpürgeyle girip odayı süpürmeye başlar. Bu sırada B’nin Che’ye okuttuğu yazıların olduğu kağıdı görür bu öğretmen. Kağıtlar muhalif bir gazeteye dönüşmüştür.

 1. Bölüm

İlk bölümde kendisini öldürmeye kalkan eski mahallesindeki çocuklardan oluşan ‘cemaatin’ –intihar çocukları- olduğu bara tekrar gider B. Bu cemaate katılır. Bu grup toplu intihar etmeye karar vermiş mistik bir tarikattir. İntihar edilecek gün bu ‘ayine’ geç kalır B. Sokakta kendisi gibi gecikmiş başka iki intihar çocuğuyla karşılaşan B onlarla beraber intihar etmek için bir parka gider. Onlar bileklerini keser ama B intihar etmekten vazgeçer ve uzaklaşır oradan.

 1. Bölüm

Yaz tatili bitmiş ve B öğretmenlik yaptığı şehre ve okula geri dönmüştür. Ne var ki girdiği ilk derste öğrenciler onu görmezler –gerçekten göremezler-. Yine bir kriz geçiren B kendini yine eski mahallesindeki evinde bulur. Babaannesi onun bu sinir krizlerini inançsızlığına bağlayınca kadının burnunu çekmeye başlar B. Sonra evden dışarı çıkar ve abisiyle bir arkadaşına sokakta içki içerlerken rastlar. Ne var ki abisiyle arkadaşı B’yi görmezden gelirler. Onların yanından ayrılan B yürürken Ece’yle karşılaşır.

 1. Bölüm

Ölümcül bir hastalığa yakalanmış bir adamı (Kafka) ziyarete hastaneye gitmiştir B. Aralarında bir tartışma çıkar. Bunun üzerine adam öldükten sonra onun yazdıklarını yayımlatacağını söyler B. Adam bu duruma çok üzülünce bunu yapmayacağına ve adamın yazdıklarını imha edeceğine adamı ikna edip gider yanından. Adam öldükten sonra B kendisinin de abisinin de bu adamla aynı hastalığa yakalandığını öğrenir. Babaannesi, abisiyle B’ye Kızılay’da döner ısmarlar. Dönerlerin içinde böcekler vardır. Böcekleri ayıklayıp yerler. Aynı günün akşamı bir dostu ve eşsiyle bir barda buluşur B. Dostuyla tartışırlar. Dostu tam kalkıp giderken ölmek üzere olduğunu söyler B. Bunun üzerine dostu B’den özür dileyip tekrar oturmak istese de B kabul etmez. Dostu gider ama eşi B’nin yanında kalır. Bir otele gidip sevişirler. Ayrıldıklarında sokakta bir delikanlıyla karşılaşır. Delikanlı internette tanıştığı bir kız tarafından fena halde kandırılmıştır.

 1. Bölüm

Baykuş’un bir dostunun kardeşi köyden kız kaçırmıştır. Baykuş hastalığı iyice ilerlemiş olmasına rağmen dostu, dostunun kardeşi ve kızla beraber kızın ailesiyle barışmak için kızın köyüne gider. Bu yolculuk sırasında kızla B arasında duygusal-erotik bir yakınlaşma olur. Köye yürürken kızın ağabeyleriyle karşılaşırlar ve B’nin dostu bu ağabeylerden biriyle kavgaya tutuşur. Sonra bir şekilde işler tatlıya başlanır ve kızın köydeki evine gidilir. Evde odada yalnız kalan B ve kız fiziksel bir yakınlaşma yaşarken kızın ağabeylerinden biri onları görür. Bu abi B’ye dostunun kardeşinin yerine B’nin kızla evlenmesini önerir ama B bunu kabul etmez.

 1. Bölüm

Artık ölmeye çok yakın olan B ölmek için Cüce Çiroz’un evine gider. Orada daha önce karşılaştığı yaratıklardan biri ‘çıplak’ dişi bir yılana dönüşmüştür. B son gecesinde bu yılanla sevişir ve sabah ölmüştür.

Barış K.

İlişkili Yazılar

Kargakara
1978 Ankara doğumlu, felsefe mezunu, öğretmenlik yapan başarısız bir yazar. Kendi blogumda da meraklısına bir şeyler paylaşıyorum.
http://bariskahraman78.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: