Anasayfa > Edebiyat > Karganın Yolculuğu (Fragman)

Karganın Yolculuğu (Fragman)

GİRİŞ

“karga olsam simsiyah.”
Enis Batur

Kuzgunun dönüştüğü Karga Kara’nın yazdıklarıdır.

Vakitlerden bir vakit gecelerden bir gece ve karanlıkta Tanrı bir insana dönüştü. Çünkü gece karanlıktır. Karanlık ise kutsaldır. Çünkü her şeyden önce o vardı ve bir kuzgundan daha siyah hiçbir şey yoktur ki siyah her şeyin başlangıcı olan hiçliğin rengidir. Dönüşüm karanlıkta olur çoğu zaman. Çünkü bilinir ki doğa gözlerden uzakta soyunur her zaman.

Vakitlerden bir vakit gecelerden bir gece ve karanlıkta Tanrı bir insana dönüştü. Dedi ki:

“Bir insanın bu dünyada kim olduğunu bulması zarurettir ama bir karganın kim söylemek için insan olması mucizedir. İşte ben Simurgtan kopan; tanrılıktan çıkıp insana dönüşen o kuzgunum, kara bir karga…

Dönüştüm. Tarih öncesinden beri yaptığım gibi. Dönüştüm ne karar vererek ne isteyerek ne zorunlulukla ne de bir amaç için. Ağacın büyümesi, Tufanın kopması ve evren olmam gibi dönüştüm. Bir gece bir karanlıkta kara bir kargadan insana dönüştüm. Çünkü benim oluşum da yapışım da nedensizdir ben yalnızca olurum ve yaparım nedensiz. Olmak bendir zaten. Dönüştüm. Tanrı olmaklığımdır bu. Hep dönüşür ve yeniden sırrına ererim olmaklığımın.

Bunu bilir pek çok dönüşüşüm. Bunu anlar pek çok tanrıya dönüşmek isteyen. Ama pek azı bilir Tanrı olmak için hayvan olmak gerektiğini ve daha azı tanrılığa ulaşır hayvan donu giyerek. Kimileri bilir ama dönüşemez ve onlar için hep bir hevestir dönüşmek. Onlardan kimi sözlere vurur dönüşümü. Ovidius da Kafka da söze dökebilmiştir dönüşümü sadece. Bazen şairler başarır bunu. Ducasse ki genç yaşta Lautreamont’a dönüşmeyi becermiştir. Hem kendi dönüşmüş hem beni Maldoror yapmıştır.

Hayvanlar tanrıdır. İsimlerimiz olmadığından tanrıyızdır biz. Bir geyiği öldürürsünüz ama geyiği asla. Geyiğin dereden bir anlık su içişi öldürülebilir sadece. Ama geyik su içmeye devam edecektir başka bir derede, başka bir gölde. Avcılar tanrıları öldüremez, kutsal olana ne ok işler ne kurşun. Onlar lanetlidir ismi olan bütün insanlar gibi.

Ve ben insan olup bir isim sahibi olmadan önce tanrıydım, bütün tanrıların en yücesi: Kuzgun yani kara bir karga…

Ve insan diye bir şey yoktur. İnsan bedeni bir kabuktur sadece. Bir kabuktur tanrının giyindiği. Pek azı fark eder bunu. Bunun için dedim ya bir insanın kim olduğunu bulması zarurettir. Önce kim olduğunu bulması gerekir ki sonra hangi tanrı olduğunu anlayabilsin. İsa bunu bilerek öldü; Ramayana asla bilmedi. İnsan diye bir şey yoktur insan kabuğunda hayvanlar yaşar. Çünkü onların isimleri vardır akıllarını karıştıran. İsimler aklını karıştırır kabukların; çünkü her şeyin başında Söz vardıysa da Babilden beri Söz’ün aslından kopmuştur insanlar. Kopmamış olsalardı, dilleri bozulmamış olsaydı daha kolay anlarlardı hangi hayvan olduklarını: Kurt mu, Yılan mı, At mı… ? Nihayet hepsi anlardı Simurgundan kopmuş bir karga yani tanrı olduğunu.”

Böyle dedi benim ağzımla. Böyle yazdı benim kalemimle. Böyle anladım Ramayana’nın anlamayıp İsa’nın anladığını: Hegel’in anladığı gibi insanın tanrının kalemi olduğunu. Yazan bir kalem ve bendim yeniden yani Tanrı. Çünkü tanrı benimle başladı yeniden konuşmaya.  Böyle sözü tekrar eline aldı tanrı: Kuzgun.

Böyledir tanrı suskunluktur Rişi olabilenin ağzından mesellerle konuşur. İşte böyle kutsandım bir Rişi olarak. Böyle bir anlama kavuştu bütün bildiklerim; okuduklarım ve vizyonlarım. Bildim ki ben hikayesini yazmak için kendine yabancılaşmış bir Kuzgun’um; kara bir karga.

Ancak kendi olmaktan çıkarsa söyleyebilir tanrı, tanrı olduğunu. Çünkü tanrı gereksinmez söylemeyi; insana dönüşünce söyler sözü ve ancak sözle tanrı olunur, tanrılık sonsuza ulaştırılır. Yani tanrı olmayabilmektir tanrılığın özü. Yoksa söylenmemiş bir tanrı göğün kuytuluğunda unutulur.

İlişkili Yazılar

Kargakara
1978 Ankara doğumlu, felsefe mezunu, öğretmenlik yapan başarısız bir yazar. Kendi blogumda da meraklısına bir şeyler paylaşıyorum.
http://bariskahraman78.wordpress.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: