Anasayfa > Gümüş Diş > Tarihe karışmış İranın Taht Oyunarı

Tarihe karışmış İranın Taht Oyunarı

İran kültür ve müziklerine özellikle farsça olanlara karşı şöyle bir algı var: Onlar hep kasvetli müzikler çalar, şiir’leri hep acı ve derin mevzular ile dolu, fimleri hep ayrılıkları gösterir. Ama hayır bir iran’lı olarak size öyle olmadığını söylemek isterim. Herangi bir millet gibi İran da üzüntülerin yanında mutluluk içeren çok sayıda sanat eserleri bulunur.

Ancak tarihe bakarsak eskiden durum daha iyi olduğunu diyebiliriz. Yazılı tarih kitaplarına dayanarak 1000 sene önce İranda yaşayan halkın törenleri yılda 122 gündü. Yani daha doğrusu onlar her 3 günün 1 gününü özel kutlama ve törenler ile geçirirlermiş. Örnek vermek gerekirse: Nevruz, Ateş tanrısı, Su ve yağmur kutlaması, Yılın en uzun gecesi yani çille gecesi, Dolunay kutlaması, Büyük Cyrus’un doğum günü, Zerdüştün peygamber olması vs .. Bunlardan bazıları ise hala Eski büyük İrana ait olan halk’lar arası kutlanır.

(Eski büyük İran dediğim’de yanlış anlamayın ırkçılık veya milliyetçilik söz konusu değil. Bu Coğrafiya’da kullanılan bir terim)

ESKİ İRAN HALKLARI şuan nerede yaşıyorlar:

Hindistan, Pakistan, Afkanistan, Tajikistan, Türkmenistan, Azerbaikan, Ermenistan, Süriye,İraq, Türkiye ve bazı arap ülkeleri.

Zamanla bu coğrafiya değişime uğramış. Ünlü Taht oyunları dizisini izlememişseniz bile kesin duymuşsunuzdur. Asıl Taht oyunları orada olmuş derim ben. Sırayla Farslar, Türkler, Kürtler, Yunanlar, Araplar, moğollar Orada hüküm sürmüş olabilir yine’de uzun zaman’da savunanlar ile saldıranlar birleşip tarihe karışarak onu dahada zenginleştirmişler.

Şimdi lafı kısa tutup “Taht oyunları farsça” cover versiyonunu size sunuyorum.

Kemançe: Behzad Hassanzadeh

Tonbak: Hossein Goudarzi

mimrasooli

Taht oyunlarının orjinal versyonu Ramin Djawadi tarafından yapılmıştır. kendisi yarı İran yarı Alman bir müzisiyen.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.