Anasayfa > Gümüş Diş > Jokerin Tarihi

Jokerin Tarihi

Joker, çizgiroman kahramanı Batman’in en büyük düşmanıdır. Joker 1989 tarihli Batman filminde Jack Nicholson tarafından canlandırılmıştır. 2008 yılında vizyona giren Kara Şövalye’deki Joker karakterini, film çekimleri bittikten sonra hayatını kaybeden Heath Ledger canlandırmıştır.

Modern değişimi

1973 yılında yazar ve sanatçı takımı olan Dennis O’Neil ve Neal Adams, Batman’in daha modern versiyonunu oluşturmakla görevlendirildiler. Yenilenmenin bir parçası olarak Joker DC çizgi romanının sayfalarına 1973 Kasım’ında 251. bölümle geri dönüş yaptı. Joker’in beş yolluk intikam hikâyesi ile gelişigüzel ve vahşi olan cinayetler işleyen, Batman’e ve kendisini durdurmak isteyen Gotham şehri polisine meydan okuyan psikopat bir katil olarak ortaya çıktı. O’Neil ve Adams, karakteri köküne geri götürdü ve bir kez daha dünyanın en iyi detektifi açısından onu değerli kıldı. Aynı zamanda Joker’in evi olan Arkham Asylum ilk kez bu dönemde belirdi.

O’Neil ve Adams, Batman’de yaptıkları iş açısından övgü ile karşılanırken, gelecek bölümlerde Joker karakterini belirleyen diğer ekip Steve Englehart veMarshall Rogers oldu.

Batman filmi

1966’daki Batman filmindeki görünümünün ardından, Joker ikinci kez 1989’da Suçun Palyaço Prensi olarak Jack Nicholson ile birlikte çıktı. Batman rolünü de Michael Keatonüstlendi.

Tim Burton’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Joker, Gotham’ın yer altı suç dünyasının üyesi olan Jack Napier’di. Jack ve ekibi Axis kimyasal bitkilerine yöneldikleri vakit, Batman olaya müdahale etti. Suçlu ortaya çıktığında oldukça yaralanmış ve o gülünç palyaçoya dönüşmüştü.

1989’un geri kalan Batman filmi Batman ve Joker arasındaki yükselen savaşı anlatıyor. Aynı zamanda mitolojinin bu ürününde Jack Napier, Bruce Wayne’in ailesinin katilidir. Bu eşitliğin birazı aslında son savaşta Batman’in yaptıklarının Joker’i ortaya çıkarması, aynı şekilde Joker’in de Batman’i ortaya çıkardığını fark etmesiyle gösteriliyor. Filmin sonunda Joker bir katedralin tepesinden düşerek ölüyor.

Batman filminin başarısı hiçbir zaman ilk film olan Tim Burton’ınkinin seviyesine ulaşmayan üç devam filmini daha beraberinde getirdi. Yinede sonuç olarak Batman birkez daha oldukça pazarlanabilen bir ürün haline geldi.. 5 Kasım 1992’de Batman animasyon serisi Fox televizyonu ağında gösterildi.

via GIPHY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.