Anasayfa > Edebiyat > Mr. Pip!

Mr. Pip!

Kitaplar okunur, anlatılır… Bu film ise Charles Dickens’ın “Büyük Umutlar” adlı romanını yaşatıyor bizlere. Başrollerini Huge Laurie, nam-ı diğer Dr. House, ve Healesville Joel paylaşıyor.

Hikaye Bay Watts’ın iç savaş yaşayan  Bougainville Adası’na öğretmenlik yapmaya gitmesiyle başlıyor. Papua Yeni Gine’e bağlı olan ada zencilerden oluşmaktadır ve bir beyaz olan Bay Watts ada halkı tarafından oldukça büyük ilgiyle karşılanmaktadır. Zenci geleneği olarak beyazlar “Temel Reis” olarak anılır. Alçak gönüllü Bay Watts, öğrencilerin ona lakap takmasıyla eğlenir ve bu tavrıyla çocukların ilgisini üzerine çeker…

Ada insanları eğitimsiz, fakir ve savaş mağdurlarıdır. Geçmişten bugüne kadar öğrendiğimiz gibi, böyle bir ortamda hayal kurmak neredeyse suçtur. Bay Watts, böyle bir ortamda çocuklara Dickens’ın romanı “Büyük Umutlar”ı okur her gün… Çocuklar büyük ilgiyle dinlerler romanı, fakat Matilda romanı yaşamaya başlar… Romanın kahramanı Mr. Pip ile buluşur. Mr. Pip, yetim ve öksüz bir gençtir. Sık sık ormanda tek başına yürüyüşler yapar ve Matilda’da romanın başındaki bir sahnede Mr. Pip ile karşılaşır.

Bay Watts, kitabı okumayı sürdürdükçe Matilda daha çok etkisinde kalır. Artık sahilde tek başına daha fazla vakit geçirmeye başlar. Mr. Pip ile yaşadığı serüvene iyiden iyiye kapılmıştır ve annesi bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bay Watts, her gün öğrencilerinin ebeveynlerinden birini sınıf karşısına çıkartmaktadır. Aileleri de eğitime katarak, çocuklara farklı bir bilgi vermelerine yardımcı olur. Matilda’nın annesi de konuşmacı ebeveynlerden biridir ve çocuklara İncil’i anlatır. Şeytandan korkmaları gerektiğini… Ve sonunda Büyük Umutlar’dan ne kadar rahatsız olduğunu ekler… Cahillik ve muhafazakarlıkla harmanlanmış ruhu küçük kızının hayallerini her anıyla yargılamaktan yanadır.

Tüm bunların yanı sıra bir de iç savaş vardır. Filmin en can alıcı sahnelerinden biri ise, adaya gelen askerlerin Mr.Pip’in bir kitabın kahramanı olduğuna inanmayarak, onu bulmak için ada halkının varını yoğunu yakmasıdır. Bay Watts bu durumu engellemek için hiçbir şey yapamaz çünkü Matilda’nın annesi kitabı yok etmiştir. Sanki Matilda’nın hayallerine zincir vurabilecekmiş gibi… Askerler bu muhafazakar kadına defalarca kez tecavüz eder. Kana susamış bu adamlar, Matilda’nın bedenine de göz dikmişlerdir. Genç kadın, kızına dokunulmaması karşılığında canını ortaya koyar…

Matilda, küçücük bir adada büyük acılar yaşamış küçük bir kızdır. Charles Dickens ise “Büyük Umutlar”ı ile ona bir fener olmuştur. Bay Watts ve hayal dünyası aracılığı ile sınırlarını aşmış olan Matilda, sonunda mutlu olacaktır.

Mr. Pip adıyla 2012 yılında yayınlanan film ülkemizde vizyona girmemiştir ne yazık ki. Ancak iyi ki Google var…

İyi seyirler…

bamboo
Nihilist. Kimya mühendisliğini bitirip, oyunculukta keşif edilmiş olsa da biyografisini doldurmamaya ısrarcı birisi..
https://gumusdis.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.