Anasayfa > Edebiyat > Nostalji Denince Akla Gelen 5 Kitap

Nostalji Denince Akla Gelen 5 Kitap

Nostalji denince genelde akla gelen ilk müziklerdir. Ben bugün ki yazımda nostalji denince akla gelen kitapları anlatmak istiyorum. Okudukça eskiyi hatırlatan, bir özlem duygusu içeren birkaç kitaptan bahsetmek istiyorum. Benim bu konuda okuduğum çok kitap olmasa da aklımdakileri paylaşmak istiyorum.

1- Marina Fiorato / Şifacı
Tam olarak hikayeyi buraya yazmak istemiyorum. Okuması daha zevkli. Tarihi bir kitap aslında. Eski İstanbul’da geçiyor. Tabi daha da değişik bir hikaye. Bence eskileri seviyorsanız bunu da sevmeniz yüksek olasılıklı diyorum. Bende hala okumaya devam ediyorum. E-kitap olarak indirmiştim. Bir bakmanızı öneririm.

2- Dan Brown / Cehennem
En sevdiğim kitaplardan biri. Sanırım birçok kez okuyabilirim. Bu tam olarak eskiye götürüyor diyemem. Ama bahsedilen sanat eserlerinin çoğu eskiye dayanıyor, bilgi veriyor. Olayların geçtiği yerler de zaten tarihi bakımdan zengin yerler. Filmi de vardı tabi izleyebilirsiniz. Sonu hatta Ayasofya’ da bitiyor. Kitabın son kısımları İstanbul’ da geçiyor. Yani kitap okumaya üşenirseniz de (yaklaşık 500 sayfa kadar diye hatırlıyorum) filmini de izleyebilirsiniz. O da iki saat gibi bir süreydi. Ama bence iki saatimi harcamaya değeceğini düşünüyorum. Kitap severler için kitabı okuması daha zevkli ama ayrıntılar kitapta daha açıklayıcı. Eğer kitabı okuduktan sonra filmi izlerseniz eksik bulacağınızı düşünüyorum. Neyse çok fazla uzattım. En iyisi diğerine geçelim.

3- Sergüzeşt / Samipaşazade Sezai
Eveet bu lisedeyken bir hocamın verdiği bir kitap okuma ödeviydi. Ödev miydi ondan emin değilim. Neyse bu önemli değil. Kitabı sevmiştim. Ama normalde seveceğim bir kitap olamazdı, ben kötü son sevmem. Bunun içinde tam olarak tarihi bir yanı var diyemem. Ama kitap Tanzimat Dönemi Türk edebiyatı kitabıdır. O dönemi yansıtıyor. Kötü son sevmiyorsanız almayın derim yani.

4- Dedemin Bakkalı / Şermin Çarkacı
Bunu D&R ‘ da gezinirken görmüştüm. Arka yazısı çok hoşuma gitmişti. Her yaşa hitap eden kitaplardan. Aile hayatıyla eskiyi yansıtan bir kitap bence. Tavsiye ederim bunu da okumalısınız.

5- Zaman Dedektifleri 5 – Tutankamon’un Sırrı / Fabian Lenk
Bu da aslında bir çocuk kitabı. Ama ben beğenmiştim. Zaten severim böyle kitapları. Kitap Eski Mısır’ da geçiyor. Tam olarak nostalji diyemeyiz belki ama yine de eski kalıntıları insanın hafızasına işliyor. Çocuklar için güzel bir kitaptı bence yani. Serinin devamını da okumayı düşünüyorum.

Listenin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Tarihe uygun bulabildiklerim bu kadardı. Umarım seversiniz, işinize yarar.
İyi geceler…

****

Özge Yılmaz Misafir yazarımıza bu güzel Yazısı için teşekkür ederiz,

Diğer yazılarını okumak isterseniz Buradan Ulaşabilirsiniz

****

Misafir Yazar
Misafir Yazarlarımızın yazısını bu etiketle paylaşıyoruz, her yazı sonunda isimleri ve varsa kendi sitelerine bağlantılarını bulabilirsiniz.
https://gumusdis.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.