Anasayfa > Edebiyat > Son Kez Beni Öp, Karanlık Bir Darbe

Son Kez Beni Öp, Karanlık Bir Darbe

15-19 ağustos 1953 Tahran/İran. Amerikanın “Operation Ajax” adıyla yaptığı darbe operasyonun başarısı ardından İran halkı karanlık günler geçiriyordu. Söz konusu Darbenin hedefi Dr. Musaddik, halkın seçmiş olduğu başbakanın indirilmesi ve iran petrolunun tekrardan batılıların cebine su gibi akmasıyla başlamıştı.

Bu olayın evrakları “wiki leaks” tarafından bir kaç sene evvel açığa çıkarıldı. Bu olayın 70 sene üzerinden geçmiş ve artık herangi bir tehdit oluşturmayacağından Amerikan devleti CIA tarafından onaylanmış bulunuyor.

İşte Bu olaylardan sadece bir kaç ay sonrasından bir hikaye anlatacağım size; Meydanlarda insanlara işkence yapılıyor, siyasi suçuyla tutuklananlar açık gösterilerde idam ediliyor. Şuanki gibi araba ve trafik olmasada, ağır bir baskı var havada. Herkes umudunu yitirmiş. Oysaki tam 1 sene bundan önce halk ne kadarda mutluydu. Komünist taraftarları, Dinçiler ve diğer muhalifler birbiriyle kardeş gibi geçiniyordu. Hepsi Petrolün Millileştirilmesinin ardından sevinç içindeydi. Artık Amerika ve İngiliz milli sermayelerini çalamayacaklardı. Ama Bu oyunun bu kadar çabuk döneceğini kim bilebilirdi?

 

Şarkının Yayın Hikayesi

İran’ın milli radyosunun 8. studyosuna gidiyordu adam. O gün Parviz yahaghi, zamanının en ünlü keman ustalarından ve bir piyanist arkadaşını ziyaret edecekti. Parvizin arkadaşı kapıdan girer girmez ona yeni bir parça sundular. Sözlerini de ona verip bugün bunu bizimle söylemen gerekiyor diyip pratiğe başladılar.

Bu esnada hiç birisinin haberi olmadan eğlencesine pratik yaptıkları bu parçayı oradaki ses sistemi sorumlusu kayıt yapmış ve radyo stasyonunun müdürüne sunmuştu. Böylece o adamın ilk ve son şarkısı radyoda yayınlamış oldu. Adamın ismi: Hasan gol naraghi. Bir daha kimse ondan herangi bir şarkı duymadı. 

 

Daha ilginç olanı da şarkı sözlerinin bam başka bir hikayesinin olmasıdır.

 

Şarkının asıl hikayesi:

Şarkı idama mahküm bir kahraman generalın diğer mahküm arkadaşlarının yanında söylediği şarkıdır. Sözlerinde kızına veya sevgilisine hitap edip son kez beni Öp diyor. kaderime doğru gidiyorum. Dönüşü olmayan bir yol.

1953 yılı darbesinden sonra ne zaman zülüm, afet ve kederli günler geldiyse halk bu şarkıyı söyler. halk Kederin milli şarkısı olmuş diyebiliriz. Sözlerini bilmeden bile o acıyı hissedebiliyor insan. ister aşk acısı olsun ister başka bir durum, tek isteğim Son kez beni Öp.

 

Gelelim şarkı ve sözlerine.

 

 

 

Mara beboos – Hasan gol naraghi – sözleri

 

Beni öp

Son kez için, hoşçakal, kaderime doğru gidiyorum

Bizim baharımız geçmiş, geçmiş de geçmiş, kaderin peşindeyim

Fırtınanın ortasında yeminli kayıkcılarlayım  (savaş arkadaşlarımla)

Candan geçip fırtınayı geçmek zorundayız

Dağların başında ateş yakmak için

Gece yarısı yarıma sözüm var

Karanlık gecede yolculuk edip, karanlık yollardan geçmem gerek

Ey çiçeğim bak, benim için kederli olmamaya söz ver.

Güzel kız bu gecelik senin misafirinim (gideceğim), yanında kalacağım, dudağını dudağıma koyman için

Güzel kız bakışından, suçsuz göz yaşlarından, bu son gecem ışıklansın.

Yıldız sabah öldü, bir anda gözlerini kapattı,

Meleklerin yanına uyudu.

Son bakışında o suçsuz bakışında, son şarkısı vardı.

Bundan sonra gönlüm başka yolda olacak.

Başka bir yolda başka coşkuyla olacak.

Sabahın ışığıyla gönlümü ondan almam gerek,

Daha aydınlık bir sabahla kanlı bir yeminim var.

Son kez Beni öp,

Bu veda öpüşü kan kokuyor..

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.