Anasayfa > Iran / Karma > Uncategorized > Sorunun çözümü İdam ve Hadım değildir

Sorunun çözümü İdam ve Hadım değildir

o gün  yani pazartesi, Amerikada oklohama şehrinin Bombacısı Timothy McVeigh saat 7:14 de İdam edildi. son Anlarında çok sesiz ve duygusuzdu McVeigh. o bu saldırıyı 1995 nisan ayında gerçekleştirdi ve 168 kişinin ölümüne yol açtı.  sonunda cezası ölümcül bir iğne oldu.

onun idamı 1963 den beri ilk federal İdam’dı. 33 yaşındaki körfez Gazısı son anlarında bir kelime bile etmedi. Media’da bu olaya şahitti. son anda kafasını kaldırıp bir şey demeden onlara bakıp sonra tavana baktı. gözleri açık öldü.

son bulunan yazılarında 19 yüzyılın şairi William Ernest Henley’den bir şiir yazmıştı: “ben kendi kaderimin efendisiyim. ben kendi ruhumun kaptanıyım”

Tabiki hepimiz ölenlerin ailesine başsağlığı dileyip üzgün olduğumuz belli. ama İdam cezası McVeigh gibi teröristlerin problemini çözemez.

“CUADP” McVeigh idamını sadece bir gösteri adlandırıp onun hakkında şöyle demiş:

“anayasal hakları herkes için geçerli olması gerek hetta en kötü ve değersiz  suçlular için. çünkü bu iş olmazsa hepimiz daha büyük bir kanuni taciz altına girme riskine gireriz. amerika halkına böyle bir acı olayı positif bir gelişme olarak gösterip onlara yutturabiliyorlar. eğer onlar media’nin iyi kapsadığı böyle ince ve hassas olayı  acemi bir şekil’de çözebiliyorlarsa, media’nın olmadığı yerde nasıl yaptıklarını kimse bilemez! böyle hatalarla dolu bir sistem içinde bunun gibi cezaların olmasına izin vermeli miyiz? eğer verirsek, ne kadar güvende olacağız ? ”

Günümüzde türkiye’de İdam gelecek diye sevinenler var. bunun yanında bir kaç şey daha ekleyip düşünmenizi rica edeceğim. hiroshimada atom bombası, isreal-filistin olayları, alqaeda, ışıd, muhalifler, tecavüzcular vs vs bunlar İdam’la çözülmüş bir mesele mi?

Amerika dışında ortadoğu’da çöğu ülke’de İdam cezası, hadım, hırsızın Eli kolu kesilmesi ve başka cezalar yargı sistemlerin’de yer alıyor. peki ne kadar etkili ve ne kadar güvenilir bu yargı sistemleri?  Saudi arabistan, suriye , afkanistan, pakistan, İran, İraq, çok uzun zamanlar’dan beri bu cezaları uygulayıp duruyorlar. ama hala yaşanacak en güvensiz yerlerler. hırsızlık, tecavuz,bombalar,terörler hepsi devam ediliyor. sadece muhalif sesleri daha kolay bastırabiliyorlar bu sistem’le.

Bugün Hadım cezası yasallaşmış bulunuyor resmi gazetelere dayanarak. tecavüzcuyu bir Hasta olarak görmektense onu hadım yapmak amatörce bir yaklaşım. bunu dıkkata alınız tecavuzcuyu savunmuyoruz sadece onun akıl hastası olduğunu düşünüp problemin çözümü daha derinde diyoruz. En basiti şu: o hadım olan kişi’nin dahada kötü bir mental durumuna düşüp daha büyük bir suçlarda işleyebilir. böyle bir konularda sadece tecavuza uğrayanın bakış açısından bakılamaz.

böyle konuları tartışmak bir makale için fazla büyük. daha çok araştırıp daha çok düşünmesi gereken yumuşak karın mevzularından.

siz’ce İdam, Hadım, El/Kol kesmek doğru mu? yorumlarınızı merak’la bekliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.