Anasayfa > Iran / Karma > Tutunacak Bir Dal Arama, Ağacın Kendisi Sensin!

Tutunacak Bir Dal Arama, Ağacın Kendisi Sensin!

Hepimiz insanız ve insan olmanın en önemli yanlarından biri başka bir insana ihtiyaç duyuyor olmamız.
Maddi ya da manevi, sebep ne olursa olsun biz kendimizden başka insanların bizi sevmesini, anlamasını, değer vermesini, yardım etmesini hatta sahip çıkmasını istiyoruz.

Aslında aciz olduğumuz için ya da kendimize yetemediğimiz için değil elbette. Dedim ya “İnsan” olma özelliğimiz. Dünyamızda varlığına izin verdiğimiz insanlar bizim kişiliğimizin şekillenmesinde büyük etken oluyor. Bize kattıkları her şeyi bizde yaşam içinde yaşadıklarımız ile deneyimliyoruz. Bazen bir söz, bazen bir tepki bazen de sevgi ile bir başkasına aktarıyoruz. Yani bize gelen bizimle başka türlü şekillenip başka yerlere gidiyor. Katlanarak çoğalan bir sevgi gibi düşünün.

Yaşantım da herkes gibi zorlandığım, kendi içimde mücadele ettiğim çok olay, insan ve durum ile karşı karşıya kalmışlığım olmuştur. Elbette tüm insanlar gibi yardım aldığım anlarım olmuştur ve yaşadığım sürece de mutlaka olacaktır. Şimdiye dek en çok kendimden yardım almayı öğrettim kendime ve bunu seçtim. Her şey gibi bunu da yaşayıp deneyimleyip öğreniyor insan.

Yaklaşık 3 yıl önce bir karar aldım, yer ve mekan değişikliği yaşadım. Elbette benim tercihimdi ve bunun olumlu ya da olumsuz sonuçlarını da yaşamaya hazır olmalıydım. Zorlandığım anlarım ve çaresiz kaldığımı hissettiğim zamanlarım fazlasıyla oldu. O dönemde düşündüğüm tek şey tutunacak bir dal aramak idi. Yaşamımı birinin kurtaracağına, bana bir başkasının kurtuluş olacağı inancına sahiptim. Çünkü dünyam değişmişti, güvende olmaya ihtiyacım vardı ve bunu bir başkasının bana sağlaması gerektiği algısı yaşıyordum. Dedim ya, çaresiz bir an da çaresiz bir düşünce… İşte tam bu düşünceye sahip iken bir dostum bana öyle bir söz yazdı ki; “Tutunacak bir dal arama, ağacın kendisi sensin!” .

Gözlerimin açılması için soğuk su etkisi yaşadım o an. Bu söz, her zaman her kötü zamanımda yaşadığım ama bilincinde olmadığım bir gücümün olduğunu tekrar büyük bir farkındalık ile bana gösterdi .. Hepimizin tutunacak dal aradığı zamanları çok olmuştur, yaşadığımız sürece de olacaktır. Daima aklınızda olsun Her Biriniz Ağacın Kendisisiniz… Tutunacak dala ihtiyacınız yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.