Anasayfa > Books / Kargakara > Madem Sınırsız Bir Gücüm Var Niye Bir Kaplan Yaratmayayım

Madem Sınırsız Bir Gücüm Var Niye Bir Kaplan Yaratmayayım

Yaratan, Jorge Luis Borges

“(…) Çocukluk gelip geçti, kaplanlar ve kaplan tutkusu eskidi ama hala rüyalarıma girerler. Ve hala o bilinçsiz, kaotik ortamdalar ve şöyle oluyor: Uyurken herhangi bir rüya dikkatimi dağıtıyor ve birden rüya olduğunu anlıyorum. O zaman şunu düşünüyorum: Bu bir rüya, istencimin eğlenmesi, madem sınırsız bir gücüm var niye bir kaplan yaratmayayım.
Ah zavallı yetersizlik! Rüyalar hiçbir zaman canımın o denli çektiği o vahşi hayvanı yaratamıyor. Evet kaplan geliyor; ama sıska, güçsüz, ya da tam kendisi olmayan farklı biçimlerde, bir görünüp bir yok oluyor, daha çok ya köpeğe ya da kuşa benziyor.

ÇEVİREN Peral Bayaz Charum

Yaratan, Jorge Luis Borges, Çev: Peral Bayaz Charum-Ayşe Nihal Akbulut, İletişim Yay., İstanbul, 2011, s. 12

DİYALOG ÜZERİNE BİR DİYALOG

A.- Ölümsüzlük üzerine fikir yürütürken hava kararmıştı ama hala ışığı yakmamıştık. (…) Ben, Macedonio’ya rahatsız edilmeden tartışabilmek için intihar etmemizi teklif ettim.
Z (alaycı bir tonla). – Ama sanırım sonunda buna karar veremediniz.
A (artık mistik bir havaya girmiş olarak). – İçtenlikle söylemek gerekirse o gece intihar edip etmediğimizi hatırlamıyorum.

ÇEVİREN Peral Bayaz Charum

agy s. 13

“(…)
‘Taşlar da sonsuza dek taş olmak isterler,’ dedi Quiroga, ‘ve yüzyıllar boyunca taş olarak sürdürürler varlıklarını, ama bir gün gelir toz olurlar. Ben de ölümle tanıştığımda sizin gibi düşünüyordum, ama burada çok şey öğrendim. Dikkat edin ikimiz de şimdiden değişmeye başladık.’
(…)”

agy s. 25

Kargakara
1978 Ankara doğumlu, felsefe mezunu, öğretmenlik yapan başarısız bir yazar. Kendi blogumda da meraklısına bir şeyler paylaşıyorum.
http://bariskahraman78.wordpress.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.