Anasayfa > Gümüş Diş > çok eşlilik ve tek eşlilik ( monogamy – polygamy) nedir ? insan’da hangısı doğal ?

çok eşlilik ve tek eşlilik ( monogamy – polygamy) nedir ? insan’da hangısı doğal ?

bu mevzuya başlamadan önce şu kelimeleri yuksek sesle söylemeni istiyorum:

bilgisayar

yemek

yüzme

müzik

sex

son kelime’ye gelince daha mı yavaş söyledin yada hiç söylemedin mi ?

o zaman bu makale’yi sonuna kadar okumaya çalış.

DİN’de

günümüzde yahud dinin’den gelen çok adetlerimiz var. örneğin bazı yemeklerin yasaklanması ve erkek çocuğun sünnet yapılması gibi şeyler.

yahwe (musevi tanrısı) hep bu yönler’de kurallar koyup emirler vermiştir. ondan seneler sonra yeni yahud peygamberi hazreti isa hristiyanlık adını koyduğu yeni bir değişiklikler yapmış.

isa’nın dinin’de yemekler ve vucut şekli insan için tanrının yanında bir artı yada dez avantaj sayılmıyordu. örneğin sünnet olmuyorlardı ve museviler gibi haram yemekleri yoktu. iş muslumanlara gelince ama yine bunlar önem kazanıp günümüze kadar hala devam etmektedir.

çocukluğumuzdan beri sex kelimesi, onunla ilgili sorularımız ve ya konuşmamız AYIP diye oğrendik. ve çoğu kişi’de bu etki hayatının sonuna kadar devam eder. kendimi örnek versem çoğu zaman bende kalabalık yerde Sex,gay,lesbıan,cinsel ilişki gibi kelimeleri ister istemez daha yavaş söylerim. buda öğrendiğimiz ve eğitildiğimiz toplumun ve dinin etkileridir.

nasıl yemek yemeği normal buluyorsak sex’i de normal bulmamız lazım.Eğer bulamuyorsak bu bizim psikolojik sorunlarımız olduğunun anlamına gelir.

Tek eşlilik ve ya monogamy

Tek eşlilik ismin’den de anlaşıldığı gibi sadece bir kişi ile (erkek,kadın,vs) ilişkiye girmek anlamına gelir. uzun ilişki sayılır ve bazen ömür boyu bile devam eder.

sadece insanlarda değil bazı hayvanlarda bile monogamy görünebilir. örneğin kurt’lar ve bazı kuş türleri gibi.

insan dedim ama sizce insan bir monogamy mı sayılır ?

buna cevap vermek zordur. ondan önce çok eşliliği de anlatmak lazım

çok eşlilik ve ya polygamy:

aynı anda bir’den fazla eş’le ilişki yaşamak. birden fazla kişiyi sevmek ve ya sex yapmak.

buda sadece insana özel değil! hayvanların çoğunda yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli bir kavram.

insanın en yakın akrabası BONOBO’lar da bile sex, sadece üremek için değil belki insan gibi zevk için yapılır.

peki şimdi insan için hangısı doğal ?

fiziksel olarak insan çoğu hayvanlardan daha fazla gelişmiş ve her ay hamile kalabilir. hayvanların çoğunda ama bu eylem sende sadece bir ve ya kaç kere gerçekleşebilir. ve buda biolojik olarak hem erkek ve hem kadın’larda sex isteği fazla olmasına sebep olmuş olabilir. evet ikiside hemen hemen aynı oran’da eşit derecede buna ihtiyaçları var, yani bize oğretilen ERKEK çok eşlidir ama kadın tek eşlidir cümlesi sadece erkek egemenliği olan toplum olduğumuz içindir. bilimsel olarak ispatlanmamış bir mevzu.

neyse ki bioloji dersi vermek istemiyoruz bu makale’de. ama şuan bunları bildikten sonra sorumuza cevap bulduk mu ? insan çok eşli olması daha mi doğal dememiz lazım?

kızmak doğal dimi ? kızınca tansiyon yükselir, penceni yumuruk edip vurmaya hazır olursun, hetta dişlerini sıkarsın yada gösterirsin. en doğal içgüdüsel hareket karşındaki adamı elindeki sobayla bayılana kadar dövmek olur! ama bazen bunu yapamadığında eşyaları kırıp cama yada duvara yumuruk atarsın.

eski çağda bunu yapamayan yani kızamayan insan yaşamını sürdüremeyebilirdi. örneğin bir hırsız veya vahşi bir hayvan görünce alo 155 hırsız var diye arayamazdı, kendisi adrenalin/dopaminin etkisinde onlara karşı koyup yada kaçmak zorundaydı.

kızmak doğal olduğunu kabul ediyor musun ? doğal diye ona bağlı zararlı hareketleri de yapıyor musun ?

bunları yaparsak eğer ki çöl’de yaşamıyorsak bir kaç saat sonra polis kapımıza gelip bizi suçlu olarak götürür.

neden ? çünkü toplumumuzda içgüdümüz’den doğan bazı ameller yasak ve zararlı. ve eğer kendimizi gelişmiş evrimleşmiş sayıyorsak,dawkinsin dediği gibi konuşmamız, kitab okumamız, bizi doğallıktan uzaklaştırıyor.

aynı zamanda eşimizin kıskanması da doğal bir evrim, çocukları büyütme olasılığını artırmak için geliştiğini diyebiliriz. ve ya başka mağara adamı yemek bulduysa bizde kıskanıp yemek bulmamız gibi (yada onun yemeğini çalmamız gibi)

neyse biliyorum kafanızı çok karıştırdım, ama bunları söylemeden geçemezdim.

insan çok karmaşık bir mevcut ve tek yada çok eşli olabilir. buna karşı koyan yada destekleyen çok insan bulursunuz.

ama sizin karar vermeniz lazım.

ikisinin de iyi yada kötü sonuçları olabilir. hastalık kapabilirsiniz çok eşlilikten ve ya daha eğlenceli geçebilir hayatınız. ama hepsi sizin karar ve büyüdüğümüz o toplumda’ki oğrendiğiniz doğru yada yanlış değerlere bağlı. bir ülke’de yanlış sayılan başka bir ülke’de doğru sayılabilir. her din farklı eğitimleri olabilir. o yüzden insanın doğası pek önemli sayılmaz.

şimdi bitirmeden HEP beraber bağıralım:

SEX ! 

ayıp mı oldu acaba!

yorumlarınızı bu konuda bekliyoruz! görüşmek üzere..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.