Anasayfa > Edebiyat > İlk Niyet Edip Sonra Müziği Açın – Mim Rasouli

İlk Niyet Edip Sonra Müziği Açın – Mim Rasouli

İnsanların Yer yüzünde sayısızca din ve ayin var. eski zamanlardan beri tanrılara, güneşe, ateşe, su’ya, ve bunlar gibi şeylere tapıp duruyordur. her birisi kendisine has ayın’ler düzenleyip veya eski dinleri güncelleyerek az bir değişiklik’le yeni bir ayin çıkarmıştır.

Aynı bölgenin dinleri ortak hikayeler taşır ancak hikayelerin isimi değişir, ve kahramanların şehir ve ülkesini işlerine geldiği gibi anlatır insanlar. nesiller geçtikçe daha çok inanırlar bu kaynaksız hikayelere.

Ancak bugünkü mevzumuz hikayeler değil müzik ve din.  Dinlerin çoğu doğal olarak müziği manevi bir yoldan tanrılara yükselme aracı olarak kullanmıştır.

  • Örneğin shaman’lar müzik’le ve onun yanında özel meşrubat veya içilecek haşhaş ve otlar ile “Halsa”ya yani uyku ve uyanmanın arasında bir hal’e sevk verirler.
  • İkinci örnek hristiyanlar, kiliselerde yani tapınaklarında yüzlerce senedir kilise org’u bulundurup müzik çalıyorlar. neden? çünkü müzik insanın ruh halini çok daha çabuk değişir ve böylece kutsal kitabın sözleri daha etkili olur müzikle.
  • Üçüncü örnek için uzağa gitmemize gerek yok. sufi, semazenlerin dansını herkes bilir. müzik ve özellikle vurmalı sazlar yani ritim’le olduğu zaman mumted (durmadan) bir şekil’de olursa ve tabi pratik ile saatlerce döner, bittiğinde ise ruhani duygular hissedersin (yada öyle sanarsın) illa dönmene de gerek yok bunu hissetmene.

verdiğim örnekler hepsi eski zamanlardan kalmış bir yöntemler. haşhaş, tütün, ritim, piyano vs vs peki ya modern çağın kendine özgü birşeyi var mı? tabi ki var, hayır yeni bulunan uyuşturuculardan LSD’den fln bahsetmiyorum. müzik diyorum müzik..

Loop müzikleri var yani sonu olmayan müzikler. veya meditasyon müzikleri iyi bir örnek olabilir bunun için. Peki bunları muhtemelen biliyorsunuz. Mohsen namjoo’ya bağlayalım mı mevzuyu ? onun’da kuran ayetleri ile şarkıları var evet ama hayır onunlada ilgili değil bugün başka bir sanatçıyı tanıtacağım size. biraz modern iş yapıyor. İsmi Moslem ama sadece ilk harfini kullanıyor youtube da:  Mim rasouli

Tarzı remix ve Çok ünlü Azan ve Dua veya Sufi ve manevi müzik’leri Ritim’e sokup, dinleyenin aklını bir türlü karıştırıyor.  dinlediğinizde eğer hislerinizi özgür bırakırsanız anlayacaksınız ne dediğimi.

müziğin ritmi o muhteşem eski sesler’le karışınca sende karışıyorsun. ritim’le dans mı edeyim diyorsun, Dua’yı duyunca tabi dans edesin’de olmuyor. tam olarak Mim rasouli ne içiyor bilmiyorum ama yaptığı işi çok beğendim o yüzden size tanıtmaya karar verdim. çünkü müziklerinin izlenme sayısı gerçekten çok az.

Umarım beğenirsiniz..

bu arada bu müziğin 5:20 saniyesi beni benden aldı!

Müziği açmadan: allah rızası için müzik dinleyeceğim qurbetenilallah!

 

Mim Rasouli Fastalgia

müzik’te kullanılan parçalar:
Seyed javad zabihi – monajat e sahar
Mohammadreza shajarian – rabbana
Mohammadreza shajarian – masnavi afshari
Mohammadreza shajarian – Hadis e arezoomandi
Arms and Sleepers – Matador
Archive – Axiom
Iraj bastami – ney va avaz
Iraj bastami – Santoor va avaz

 

Mim Rasouli Burqa

Collapse Under The Empire – giants
Mohammadreza shajarian – Gholame Chashm (delshodegan movie)

One thought on “İlk Niyet Edip Sonra Müziği Açın – Mim Rasouli

  1. Merhaba Savalan Bey, 🙂
    Bana en sevdiğiniz kitabın adını ve yazarını söyler misiniz lütfen? Hatta direk hediye etseniz, ne kaa sevap olar yaf 😛

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.