Anasayfa > Gümüş Diş > Weber, Kafka, Bürokrasi ve Ben

Weber, Kafka, Bürokrasi ve Ben

#Max weber Modern antipozitivistik #sosyoloji incelemesinin babası olduğu düşünülür. Bürokrasi üzerine çalışmalarıylada tanınır. Bu araştırmalarda bürokrasiyi iyi/kötü bir sistem olarak tanıtıp onu önermek amacıyla değil de büyük ornagizasyonlar veya devletleri inceleyebilmek için bir araştırma modelini bulup geliştirmeye çalışmış. Bu modeli özetlemek istersek:

Görevlerin bölünmesi ve uzmanlaştırılması

teamwork_1680435

Yetki ve güç yapısının hiyerarşisi

Three levels of organizational structure. This is 3d render.

ilkeler ve kanunların şekillenmesi ve hakimiyetin gayri-şahsi olabilmesi

14218_600

Organizasyonun yönetimi ve mülkiyetinin ayılması

the_simpsons_5f14

İstihdamlar yetenek ve bilgi üzerinden olsun (en iyi olan seçilsin)

bhg110sp

alınmış kararlar veya yapılmış işlerin hepsi depolansın.

150519_ft_bureaucraticrubberstamp-jpg-crop-original-original

sabit bir nizam olup, basamakların belli olması ve ödüllendirme sistemin oluşması hepsi bu modele dahildi.

climbing_in_bureaucracy__alfredo_martirena

şimdi ise “Ama”lara gelelim. kağıt işleri prosedörler #Kafka‘nın yazdığı gibi. sırada beklemeler. sabah 9 akşam 5 işçileri. Hepsi bu modelin doğru işlenmemesi yüzünden oluşmakta. örneğin mali ve idari rüşvetler, torpille işe girmeler, Biz imza/mühür almak için saatlerce veya günlerce dolaşmak. Okullarda gelecek’te işine yaramayacak bir dersleri ile uğraşmak. Ortadoğu ülkelerinde daha çok görünse bile batı ülkelerinde’de farklı bir şekilde devam etmektedir.

Uzağa gitmeden kendi hikayemi anlatayım, konu ülkemiz #ingiltere, bir kaç sene önce başvuru yaptığım üniversitelerden birisi diplomamın çevirisini istemişti. ben’de ingilizce iyi olduğu için kendim dosyaları çevirip göndermiş oldum. Ama yeminli mütercim imzalı ve kaşeli olması gerektiğini söylediler. O zamanlar hala istanbuldaydım ve çevirdiğim dosyaları mütercime götürüp originalını göstermeden 15 tl verip imza ve kaşe yaptırdım..  tabi başvurum kabul olundu ve bu sene bitirme Tezimi hazırlıyorum.

yani sistem oturmuş ve uygulanıyor ama önemsiz bir şekilde sadece olsun diye yapılıyor. kağıtlar kalemler ve zamanlar boşuna harcanıyor. Paralar boşuna gidiyor, sahtekarlık yapmak isteyen zaten yapıyor.

Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.